, 02.10.2017

Zonguldak-Ereğli İçme suyu Arıtma Tesisi ve İsale Hattı

 

Zonguldak-Ereğli İçme suyu Arıtma Tesisi ve İsale Hattı

02.10.2017
Tamamlandığında Zonguldak ili, Ereğli ilçesi, Gülüç Beldesi ve civar yerleşimlerin 2045 yılına kadar olan 70.000 m3/Gün (25,6 hm3/yıl) içme ve kullanma suyu ihtiyacı karşılanacak.

DSİ Zonguldak’a yaptığı yatırımlarla münbit toprakları su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerde ki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Zonguldak’ta tarımın gelişmesindeki etkenlerden en önemlisi ise su yapılarıdır.

Orman ve Su İşleri Bakanımız Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun talimatıyla başlatılan ve büyük sulama projeleri alanları dışında kalan kırsal kesimlerde kısa sürede sulu tarıma geçilmesi ve civardaki içme kullanma suyu ihtiyaçlarının karşılanması hedeflenen “GÖLSU” projesi kapsamında Zonguldak ilimizde nasibini almaktadır.

Bu kapsamda; çalışmaları hızla devam eden Zonguldak-Ereğli içme suyu Arıtma Tesisi ve İsale Hattı ile Arıtma Tesisine ait tüm imalatlar tamamlanmış olup, isale hattında ise imalatların %85’i tamamlanmıştır

Arıtma Tesisi performans testleri devam etmekte olan projede, testler bittiğinde şehir kısmına içme suyu verilecektir. İsale hattında ise yapımı devam eden 1 adet su deposu ve terfi merkezi ile SCADA ve Otomasyon imalatları tamamlanacaktır.

Projenin tamamlanması ile birlikte Zonguldak ili, Ereğli ilçesi, Gülüç Beldesi ve civar yerleşimlerin 2045 yılına kadar olan 70.000 m3/Gün (25,6 hm3/yıl) içme ve kullanma suyu ihtiyacı karşılanmış olacak.